Kolonie neznámé

Při svém pátraní po pražských nouzových koloniích jsem narazil na několik z nich, u kterých si nejsem jistý zejména jejich umístěním, či názvem. Pro účely tohoto webu jim říkám kolonie neznámé. Vzhledem k tomu, že jména kolonií nebyla rozhodně ustálená, je možné v mnoha případě uvažovat o alternativním názvu již známé kolonie s rejstříkovým záznamem na těchto stránkách. Proto prosím především čtenáře a pamětníky, kteří jsou s níže uvedenými koloniemi seznámeni, o upřesnění přímo v komentářích na stránce. 

Děkuji za spolupráci!

Záhadné kolonie

Níže následují kolonie, které jsou uváděny v různých zdrojích, ale informace o jejich poloze, či historii jsou nejasné:

Chodovská kolonie

Bohumil Melichar ve své diplomové práci zmiňuje dle dobového tisku jakousi kolonii na Chodově nejasného umístění. Je záhadou, kde se nacházela. Zmiňuje ji také Věstník hlavního města Prahy.

Komentáře (6)

 • Petr Wajsar 17. září, 2022 at 11:18 pm Reply

  Dobrý den, domnívám se, že se jedná o lokalitu v ulici U kolonie. Jednalo se o zděné dvojdomky, dnes z větší části přestavěné, pěkný originál se ale nachází např. zde https://mapy.cz/zakladni?pano=1&pid=74498089&newest=1&yaw=0.496&fov=1.257&pitch=0.133&x=14.5035241&y=50.0264621&z=18
  pokusím se o lokalitě zjistit více

  • David Platil 18. září, 2022 at 8:50 am Reply

   Dobrý den,

   mockrát děkuji za info. Jsem stejného názoru dokládá to i zmínka v Popisu obcí školního okresu říčanského. V brzké době se snad dostanu k přidání kolonie i na web. Nicméně za jakékoliv další informace budu určitě rád.

   David Platil/Autor

 • Zuzana 10. října, 2022 at 9:54 pm Reply

  Dobrý večer, já si pamatuji kolonii kolonku tam jak Česká televize Kavčí hory. Tedy přesněji jak je dnes Mountfield. V blízkosti je ulice Na Klaudiánce.

  • David Platil 11. října, 2022 at 9:27 pm Reply

   Dobrý den,

   moc děkuji za vzpomínku, nevzpomenete si, jak se kolonii říkalo a kdy zanikla? Dokázala byste ji identifikovat ze starých leteckých snímků? Na snímku níže je oblast Kavčích hor v roce 1945, budova Rohlíku vyznačena červeným bodem. Někde v těchto místech se kolonie měla nacházet.

   Oblast Kavčích hor v roce 1945

   David Platil/Autor

 • Makovice 16. dubna, 2023 at 4:10 pm Reply

  Jedna maličká kolonka byla na rozhraní Strašnic a Malešic. Nevím, jak se jmenovala, ale na leteckém snímku z roku 1947 jsou jasně patrné domky. Já jsem tudy chodívala na tramvaj do Strašnic po roce 1968, ale tehdy tam už byly jen opuštěné zahrádky a dřevěná bouda, ve které měl dílnu sklenář. Dnes na jejím místě stojí poliklinika Malešice a vedle (kde já pamatuji ještě hřiště a v zimě kluziště) stojí hotel A&O/Rhea.

  • David Platil 16. dubna, 2023 at 5:18 pm Reply

   Dobrý den,

   moc děkuji za vzpomínku. O té kolonii vím. Na mapách je označovaná jako Nad Zborovem. Několik málo informací jsem získal i od spolku Naše Malešice. V budoucnu přibude i na webu 🙂

   David Platil/Autor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *