O webu

Milý čtenáři,

zavítali jste na webové stránky zaměřené na dosti specifické téma pražských nouzových kolonií. Cílem tohoto webového projektu je představit nevšední a zajímavé téma přehledně, zajímavě a prostřednictvím historických snímků a map, které nejlépe ukazují, jak obrovským vývojem Praha prošla během 20. století.  

Pokud dnes použijeme slovo slum nebo spojení chudinské obydlí, většinou si představíme brazilské favely nad Riem de Janeiro, africké nebo asijské chudinské čtvrti plné křivolakých úzkých uliček a maličkých provizorně a často ilegálně postavených domků. Toto téma mě vždy zajímalo a fascinovalo, a proto jsem začal uvažovat o webu k uvedenému tématu. 

Není tomu ale tak dávno, kdy byla i Praha poseta chudinskými stavbami, které tvořily rozsáhlé nouzové kolonie (nebo chceme-li také barákové či vagónové) , z nichž jsou některé dochovány dodnes jako třeba ta nejznámější Na Slatinách. Na tomto webu bych však rád představil i další z nich, méně známé, ale neméně zajímavé osady obývané lidmi, kteří se ocitli v nouzi. O webu jste se již dozvěděli to podstatné, nyní prosím…

 

Vítejte v „Bahnu Prahy“!

nouzova-kolonie-1935-o-webu
Fotografie pražské kolonie z roku 1935 (místo neupřesněno). Snímek: Wikipedie