Před mostem

  • Status kolonie: dochovaná

  • Poloha: Hrdlořezy, ulice Před mosty

  • Vznik: 1925-1926

  • Typ kolonie: ???

  • Největší rozsah: asi 1,1 ha

nouzova-kolonie-pred-mostem-domy
Kolonie Před Mostem v roce 2014. Snímek: Ryska, Petr. https://www.prahaneznama.cz/praha-9/hrdlorezy/kolonie-pred-mostem/

Nouzová kolonie Před mostem

Nouzová kolonie Před mostem patří do jednotného jednoho celku kolonií na pomezí Hrdlořez a Hloubětína. Patří k nim také kolonie Za mostem a Za Horou. Celý komplex kolonií je dochován do dnešní doby ve víceméně stejném rozsahu, nicméně domky byly samozřejmě v průběhu let přestavěny a rekonstruovány.

Podle komentáře pana Martina Straky k článku na webu Praha Neznámá byla kolonie vystavěna v polovině 20. let. Vznikla tak malá osada nouzových domků zhruba na trojúhelníkovém půdorysu v bezprostřední blízkosti Rokytky a viaduktu železniční dráhy mezi Libní a Malešicemi. Historie území je výrazně spjata s klubem Spartak Hrdlořezy, jehož hřiště včetně klubové restaurace Břežanky se nachází nedaleko kolonie. Komentář je také doplněn zmínkou o koupališti na Brůdku, které fungovalo v 50. letech na březích Rokytky kousek za viaduktem. Další snímky k historii kolonie je možné shlédnout na tomto odkaze.

Vývoj kolonie na mapách a leteckých snímcích