U Bulovky (U Waltrovky)

  • Status kolonie: zaniklá

  • Poloha: Jinonice, mezi ulicemi Jinonická a Peroutkova na sever od bývalé Waltrovky

  • Vznik: 1924

  • Zánik: 70. léta 20. století, poslední dům byl zbořen v roce 2017

  • Typ kolonie: 3. typ

  • Největší rozsah: cca 1,92 ha

nouzova-kolonie-u-bulovky-domy
Pohled na nouzovou kolonii U Bulovky. Snímek: Jinonický kurýr. http://jinonickykuryr.cz/wp-content/uploads/2015/06/Jinonicky_Kuryr_cislo16_web.pdf

Nouzová kolonie U Bulovky

Nouzová kolonie U Bulovky nebo jinak také zvaná U Waltrovky patřila do pomyslné rodiny kolonií v oblasti Jinonic a blízkém okolí továrny Walter. Nacházela na svahu přímo nad zmíněnou továrnou, a proto také mnoho místních docházelo do zaměstnání přímo sem. Kolonie vznikla v roce 1924 a svůj název získala podle blízké usedlosti Bulovka. Místní byli zaměstnáni kromě Waltrovky také například v okolních zahradnictvích, cihelnách nebo na statcích. Blízko se také nacházela rozlehlá chmelnice. I zde mohli kolonisté nalézt uplatnění.

Osada sice neměla vlastní vodovod (bylo zde pouze několik studní a jedna vodní pumpa), zato se však v těsné blízkosti nacházela smyčka trolejbusu s linkou na smíchovský Anděl. S dopravou do centra to tedy místní neměli vůbec špatné. Domky byly neudržované a velmi vlhké. I kvůli tomu kolonie postupně zaniká v 70. letech. Poslední dům v jihozápadním cípu však stál až do roku 2017, než byl zbořen. Podle pamětníků se zde nacházel hostinec a obchod se smíšeným zbožím. Dnes na místě původních zhruba 60 domků nalezneme pouze travnatou plochu pokrytou náletovými dřevinami. O kolonii se pěkně píše také v Jinonickém kurýru.

Vývoj kolonie na leteckých snímcích