Za mostem

  • Status kolonie: dochovaná

  • Poloha: Hloubětín (dříve v katastru Hrdlořez), v okolí ulice Za mosty

  • Vznik: asi 1925

  • Zánik: 80. léta 20. století

  • Typ kolonie: 2.

  • Počet obyvatel: 240 v roce 1930

  • Počet domků: 46 v roce 1930

  • Největší rozsah: asi 4 ha

za-mostem-dum
Dům ev.č. 196 v kolonii Za mostem. Snímek: Archiv autora

Nouzová kolonie Za mostem

Nouzová kolonie Za mostem patří do jednoho celku kolonií na pomezí Hrdlořez a Hloubětína. Řadíme k nim také kolonie Před mostem a Za Horou. Celý komplex kolonií je dochován do dnešní doby ve víceméně stejném rozsahu, nicméně domky byly samozřejmě v průběhu let přestavěny a rekonstruovány.  Tato kolonie byla, jak název napovídá, postavena těsně vedle viaduktu železniční dráhy mezi Libní a Malešicemi na nerentabilních pozemcích v kopci obráceném na sever pod Českobrodskou silnicí. Z druhé strany viaduktu s ní od západu sousedí kolonie Před mostem a od východu kolonie Za Horou. Je poměrně rozsáhlá a stále ještě dostavována rodinnými domy a různě upravována. Do roku 1948 nacházela v katastru Hrdlořez stejně jako její sousedka kolonie Před mostem, nyní je součástí Hloubětína.

Domky zde vznikaly pravděpodobně od roku 1925, a to převážně na odkoupených pozemcích podobně jako v kolonii Za Horou. Jednalo se převážně o dřevěné nebo zděné stavby, které pomáhal stavět jistý zednický mistr z Břevnova. V počátcích existence kolonie se obyvatelé potýkali s nezpevněnými cestami, což jim v prudkém svahu pod Hrdlořezským hřbitovem komplikovalo nejen cesty do práce, ale vlastně i samotný průběh stěhování. Naopak neměli problém s přístupem k užitkové vodě. V kolonii se nacházela obecní studna a hned několik studen soukromých. Obyvatelé docházeli za prací nejčastěji do Vysočan, kde také byla nejbližší tramvajová zastávka na Harfě. Po 2. světové válce byla u hřbitova zřízena autobusová zastávka linky D, nynější č. 109. K zajímavostem můžeme řadit existenci koupaliště „V Brůdku“ na Rokytce, které kolonie sdílela s osadou Před mostem, a nechala jej zřídit Pražská obec v roce 1931.

S kolonií je nepřímo spjata komunistická poslankyně Anežka Hodinová-Spurná, pohřbena na místním hřbitově. V meziválečném období působila v pražském zastupitelstvu a zasazovala se za zlepšení podmínek života v koloniích. Nicméně zároveň byla členkou tvrdého gottwaldovského křídla a aktivně se účastnila komunistického puče. Její příbuzní sestřenice a bratranec žili v domě ev. č. 218 v kolonii Za Horou. Osada Za mostem bez větších urbanistických zásahů přečkala dodnes a některé domky můžeme stále nalézt v původní podobě.

Vývoj kolonie na mapách a leteckých snímcích

Užitečné zdroje